هاتل

صنايع الكترونيك هاتل
English / فارسی پروگرامر هاتل

نصب و راه‌اندازی:

   نرم افزار دستگاه تحت Visual C++ نوشته شده است. بنابراین كاملاً فشرده و قابل انتقال می‌باشد. لینک دریافت آخرین نسخه نرم‌افزار و درایور مورد نیاز، در صفحه اول سایت قرار دارد.

   پس از كپی فایل‌ها، برنامه پروگرامر باز شده و بعد از آن نیز توسط آیكون مخصوص كه به Desktop اضافه می‌شود، قابل فراخوانی است. (برنامه چیزی به registery نمی‌افزاید بنابراین برای حذف برنامه از  كامپیوتر، كافی است Folder معرفی شده، هنگام نصب را از روی هارد و آيكون مربوطه را از Desktop پاك كنید). با فراخوانی برنامه، پنجره‌ای  بشكل زیر بازمی‌شود كه رابط شما با سخت افزار است. برای كار با این پنجره به توضیحات مندرج در شكل زیر رجوع كنید.

با اتصال پروگرامر به دستگاه، پس از مدتی چراغ سبز آن به تنهایی روشن شده و عبارت Please Insert A Chip در برنامه ظاهر می‌شود. در اين مقطع دستگاه آماده بهره‌برداری است. اگر چراغ سبز روشن نشد احتمالاً درایور درست نصب نشده است.

 

چگونگی بهره‌برداری :

     همانطور كه در شكل قبل دیده می‌شود یك مجموعه كلید فشاری در سمت چپ تعبیه شده است. این كلیدها بمنظور انجام عملیات مختلف روی آی سی در نظر گرفته شده‌اند. مثلاً برای قرائت محتویات حافظه  Flashآی‌سی، كافی است بعد از قرار دادن آی‌سی در سوكت (پایه یك آی‌سی، در خانه یك ZIF سوكت، جنب اهرم) یك بار كلید Read  از قسمت Flash را فشار دهید. توجه كنید، هنگام گذاشتن یا برداشتن آی‌سی دستگاه را خاموش نكنید بلكه فقط به سبز بودن چراغ  توجه كنید.    با فشردن این كلید دستگاه شروع به خواندن محتویات آی‌سی و ذخیره آن در بافر می‌نماید.         بافر یك فایل واسط جهت ذخیره موقت اطلاعات می‌باشد و وجود آن مزایایی را بدنبال دارد. توجه كنید كه بافر  Flash  از بافر  EEprom  متمایز است.

    با پایان یافتن عمل قرائت، محتویات حافظه Flash آی‌سی كه در بافر ریخته شده، از طریق منوی بافر قابل مشاهده است.  برای مشاهده یا اعمال تغییرات در محتویات بافر، برنامه از امكانات خوبی برخوردار بوده كه از طریق گزینه  View / Edit موجود در منوی بافر قابل احضار می‌باشد.    اطلاعات بافر را  می‌توان از طریق گزینه Save  در یك فایل نیز ذخیره نمود.

    بطور مشابه می‌توان محتویات Flash Buffer را توسط دكمه Program و محتویات EEprom Buffer را توسط دكمه  Write در داخل یك آی‌سی نوشت.      حال اگر بخواهید محتویات یك فایل دلخواه را در آی‌سی بریزید، ‌می‌بایست ابتدا با استفاده از گزینه Load Buffer موجود در منوی بافر، فایل مورد نظر را به بافر مربوطه منتقل كنید توجه كنید كه نام فایل و مسیر آن نباید حاوی حروف فارسی باشد. سپس توسط كلید Program یا Write، آن را در آی‌سی بریزید. لازم بذكر است حافظه Flash، قبل از نوشتن باید خالی باشد. برای پاك كردن Flash از دكمه Erase (ستون Flash) استفاده كنید.

    انتقال اطلاعات بین بافر، فایل و آی‌سی بایت به بایت انجام می‌گیرد و پسوند فایل در آن هیج تاثیری ندارد.         فایل با پسوند .hex  یا eep. از این قاعده مستثنی هستند. درصورتیكه پسوند یك فایل .hex یا eep. باشد، محتویات آن توسط الگوریتم استاندارد Intel یا Motorola  به باینری تبدیل می‌شود. این نوع تبدیل هنگام انتخاب گزینه Load یا Save  از منوی Buffer بطور اتوماتیك صورت می‌پذیرد.

    در صورتیكه قصد پر كردن حافظه Flash یك میكروكنترلر را دارید ریختن فایل .c یا  .asm  كه محتوی برنامه كمپایل نشده است باعث می‌شود كه میكرو شما هرگز كار نكند.     باید ابتدا برنامه خود را  توسط كمپایلرهای استاندارد، كمپایل نموده تا به كدهای قابل فهم میكرو تبدیل شود. سپس فایل كد حاصل، كه معمولاً پسوند .bin  یا .hex  دارد را به روشی كه ذكر شد در  حافظه Flash آی‌سی بریزید.

    برای تسهیل و سرعت عمل در پروگرام كردن آی‌سی، یك كلید دیگر بنام Auto Program   در سمت راست صفحه تعبیه شده كه چند فرمان را بطور متوالی انجام می‌دهد. لیست فرامین، زیر همان كلید درج شده است. فرامین تیك‌دار، بطور متوالی، از بالا به پایین اجرا می‌شوند. دو كلید مجزای Auto FL Prog  و Auto E2 Prog  نیز برای تفكیك مراحل نوشتن اتومات Flash ازEEprom ، در سمت چپ در نظر گرفته شده‌است.

    برای اطلاع از عملكرد سایر كلیدها به توضیحات مندرج دركنار هركدام در شكل قبل مراجعه كنید.

 - چگونگی بهره‌برداری مستقیم از پروگرامر در AVR Studio و CodeVision و نرم‌افزارهایی كهAVR910 را پشتیبانی می‌كنند (كليك كنيد)

 - نحوه استفاده از سوكت IDC و آرايش پايه‌هاي آن (كليك كنيد)

ابزار ویرایش و كامپایل :

    با توجه به نیاز اكثر برنامه نویسان میكرو، یك سری ابزار اضافی برای كار برنامه نویسی و كمپایل تعبیه شده كه در اصل جزء استاندارد یك پروگرامر نمی‌باشد بلكه صرفاً بمنظور تسهیل و ایجاد سرعت عمل در این برنامه گنجانده شده است.       این امكانات در پنجره‌ای بنام Compile Tools...  از طریق منوی Tools قابل احضار می‌باشد. تصویر این پنجره در شكل زیر آورده شده‌است.

    عملكرد این پنجره شبیه گزینه Run از منوی Start ویندوز است بدین معنی كه توسط این پنجره می‌توان برنامه‌های دلخواه را احضار كرد با این تفاوت كه امكانات خوبی جهت معرفی فایل ورودی به برنامه‌هایی كه فایل ورودی قبول می‌كنند نیز در آن تعبیه شده است.

    در این پنجره پنج سطر شبیه به هم مجزا وجود دارد. در هر سطر می‌توان تا 10 برنامه دلخواه را معرفی كرد و در زمان نیاز با فشار دكمهOpen ، برنامه انتخاب شده آن سطر را فراخوانی كرد. این موضوع باعث می‌شود كه بتوان مثلاً در یك سطر، برنامه ویراشگر دلخواه را معرفی كرد، در سطر دیگر كمپایلر دلخواه و الی‌آخر.

    برای معرفی یك برنامه جدید به هر سطر كافی است نام و محل فایل اجرایی آنرا در جلوی Open تایپ كنید و یا توسط دكمه <-- ( دكمه فلش) مقابل آن، برنامه مورد نظر را انتخاب كنید. بطور مشابه برای معرفی فایل ورودی كافی است نام و محل آن را در جلوی دكمه Input File تایپ نموده یا اینكه توسط همین دكمه، فایل مورد نظر را انتخاب كنید.

    بعد از معرفی یك برنامه لازم است چند گزینه مربوط به نحوه مواجه شدن برنامه، با فایلهای ورودی را توسط دكمه Settings تعیین كنید. با فشار دادن این دكمه پنجره‌ای بشكل زیر باز می‌شود. برای اطلاعات بیشتر به توضیحات درج شده در كنار شكل توجه كنید.

    برای نمونه چند ابزار مناسب برای ویرایش و كمپایل برنامه‌های خانواده 51، در Group1 این پنجره، از قبل معرفی شده‌است، برای این منظور در سطر اول سه نوع ویرایشگر استاندارد ویندوز و یك ویرایشگر اختصاصی، معرفی شده‌است بنابراین با انتخاب فایل اسمبلی مورد نظرتان در مقابل دكمه Input File و فشار دكمه Open همین سطر، می‌توانید  محتویات آنرا ویرایش كنید. در سطر دوم، یك كمپایلر خانواده 51 معرفی شده كه با فشار دكمه Open همین سطر، فایل اسمبلی انتخاب شده در سطر اول، كمپایل می‌شود.

توجه كنید كه برنامه كمپایلر فقط فایل با پسوند .ASM را قبول می‌كند بنابراین پیشنهاد می‌شود تنظیمات ویندوز را طوری تغییر دهید كه پسوند فایل‌ها را همیشه نشان دهد. این كار توسط قسمت View از گزینه Folder Option برنامه My Computer قابل انجام است.

    در سطر سوم می‌توانید فایل .LST حاصل از كمپایل را مشاهده كنید. و در سطر چهارم می‌توانید اطلاعات باینری Buffer را به اسمبلی برگردان نموده، مشاهده كنید و یا از سایر امكانات Simulation این برنامه، نظیر اجرای سطر به سطر برنامه اسمبلی‌تان استفاده كنید.

    بطور مشابهGroup2 ، برای ویرایش و كمپایل برنامه‌های اسمبلی AVR در نظر گرفته شده است.

    همچنین در منوی Tools ویرایشگر اختصاصی، PN.exe، نیز گزینه‌های مناسبی جهت كمپایل و احضار پروگرامر، تعبیه شده است. در صورت لزوم می‌توانید با استفاده از گزینه Option همین منو، كمپایلرهای دلخواه خود را نیز اضافه كنید.

 

ابزار درج شماره سریال :

    یكی دیگر از امكانات پروگرامر هاتل امكان درج شماره سریال در هر آی‌سی است. این امكان بسته به طراحی در بعضی پروژه‌های تولیدی بسیار مفید است. مثلاً اگر قرارباشد هر آی‌سی میكرو، در هر واحد محصول، یك كد رمز مختص به خود داشته باشدكه آنرا از دستگاه مشابه خود متمایز كند (مثل دزدگیر خودرو)، طراح مجبور است برای هر آی‌سی، كد مربوطه را در فایل برنامه بصورت دستی تغییر دهد و برنامه را مجدداً كمپایل نماید. درحالیكه با وجود این ابزار این كار بطور اتومات قابل انجام است.

    برای فعال كردن این ابزار، گزینه Serial Number... از منوی Tools را انتخاب كنید. با انتخاب این گزینه پنجره‌ای بشكل زیر ظاهر می‌شود. برای اطلاعات بیشتر به توضیحات مندرج در این شكل مراجعه كنید.

 

    برای درج شماره سریال ابتدا می‌بایست گزینه Enable Serial Number را از پنجره فوق فعال كنید. بمحض تقه كردن روی این گزینه ،‌ یك پنجره ظاهر شده، هشدارمی‌دهد كه در صورت فعال كردن این گزینه، مقدار فعلی شماره سریال، در زماینكه عمل Program انجام ‌می‌شود، در آدرس قید شده در بافر درج می‌شود. بنابراین تنها درصورتیكه نسبت به كاری كه انجام می‌دهید اطمینان دارید، گزینه yes را انتخاب كنید.

توجه : خرابی‌های ظاهری، مكانیكی، نظیر استهلاك ،ZIF قاب، كابل ارتباطی، برچسب فوقانی و CD و همچنین خرابی‌های ناشی از سوء كاربری نظیر اِعمال ولتاژ به پایه‌های ZIF و كانكتور،IDC  مشمول ضمانت نمی‌باشند.