صنایع الکترونیک هاتل


English / فارسی پروگرامر هاتل

نصب و راه‌اندازی:

   نرم افزار دستگاه تحت Visual C++ نوشته شده است. بنابراین كاملاً فشرده و قابل انتقال می‌باشد. لینک دریافت آخرین نسخه نرم‌افزار و درایور مورد نیاز، در صفحه اول سایت قرار دارد.

   پس از كپی فایل‌ها، برنامه پروگرامر باز شده و بعد از آن نیز توسط آیكون مخصوص كه به Desktop اضافه می‌شود، قابل فراخوانی است. (برنامه چیزی به registery نمی‌افزاید بنابراین برای حذف برنامه از  كامپیوتر، كافی است Folder معرفی شده، هنگام نصب را از روی هارد و آيكون مربوطه را از Desktop پاك كنید). با فراخوانی برنامه، پنجره‌ای  بشكل زیر بازمی‌شود كه رابط شما با سخت افزار است. برای كار با این پنجره به توضیحات مندرج در شكل زیر رجوع كنید.

با اتصال پروگرامر به دستگاه، پس از مدتی چراغ سبز آن به تنهایی روشن شده و عبارت Please Insert A Chip در برنامه ظاهر می‌شود. در اين مقطع دستگاه آماده بهره‌برداری است. اگر چراغ سبز روشن نشد احتمالاً درایور درست نصب نشده است.

 

چگونگی بهره‌برداری :

     همانطور كه در شكل قبل دیده می‌شود یك مجموعه كلید فشاری در سمت چپ تعبیه شده است. این كلیدها بمنظور انجام عملیات مختلف روی آی سی در نظر گرفته شده‌اند. مثلاً برای قرائت محتویات حافظه  Flashآی‌سی، كافی است بعد از قرار دادن آی‌سی در سوكت (پایه یك آی‌سی، در خانه یك ZIF سوكت، جنب اهرم) یك بار كلید Read  از قسمت Flash را فشار دهید. توجه كنید، هنگام گذاشتن یا برداشتن آی‌سی دستگاه را خاموش نكنید بلكه فقط به سبز بودن چراغ  توجه كنید.    با فشردن این كلید دستگاه شروع به خواندن محتویات آی‌سی و ذخیره آن در بافر می‌نماید.         بافر یك فایل واسط جهت ذخیره موقت اطلاعات می‌باشد و وجود آن مزایایی را بدنبال دارد. توجه كنید كه بافر  Flash  از بافر  EEprom  متمایز است.

    با پایان یافتن عمل قرائت، محتویات حافظه Flash آی‌سی كه در بافر ریخته شده، از طریق منوی بافر قابل مشاهده است.  برای مشاهده یا اعمال تغییرات در محتویات بافر، برنامه از امكانات خوبی برخوردار بوده كه از طریق گزینه  View / Edit موجود در منوی بافر قابل احضار می‌باشد.    اطلاعات بافر را  می‌توان از طریق گزینه Save  در یك فایل نیز ذخیره نمود.

    بطور مشابه می‌توان محتویات Flash Buffer را توسط دكمه Program و محتویات EEprom Buffer را توسط دكمه  Write در داخل یك آی‌سی نوشت.      حال اگر بخواهید محتویات یك فایل دلخواه را در آی‌سی بریزید، ‌می‌بایست ابتدا با استفاده از گزینه Load Buffer موجود در منوی بافر، فایل مورد نظر را به بافر مربوطه منتقل كنید توجه كنید كه نام فایل و مسیر آن نباید حاوی حروف فارسی باشد. سپس توسط كلید Program یا Write، آن را در آی‌سی بریزید. لازم بذكر است حافظه Flash، قبل از نوشتن باید خالی باشد. برای پاك كردن Flash از دكمه Erase (ستون Flash) استفاده كنید.

    انتقال اطلاعات بین بافر، فایل و آی‌سی بایت به بایت انجام می‌گیرد و پسوند فایل در آن هیج تاثیری ندارد.         فایل با پسوند .hex  یا eep. از این قاعده مستثنی هستند. درصورتیكه پسوند یك فایل .hex یا eep. باشد، محتویات آن توسط الگوریتم استاندارد Intel یا Motorola  به باینری تبدیل می‌شود. این نوع تبدیل هنگام انتخاب گزینه Load یا Save  از منوی Buffer بطور اتوماتیك صورت می‌پذیرد.

    در صورتیكه قصد پر كردن حافظه Flash یك میكروكنترلر را دارید ریختن فایل .c یا  .asm  كه محتوی برنامه كمپایل نشده است باعث می‌شود كه میكرو شما هرگز كار نكند.     باید ابتدا برنامه خود را  توسط كمپایلرهای استاندارد، كمپایل نموده تا به كدهای قابل فهم میكرو تبدیل شود. سپس فایل كد حاصل، كه معمولاً پسوند .bin  یا .hex  دارد را به روشی كه ذكر شد در  حافظه Flash آی‌سی بریزید.

    برای تسهیل و سرعت عمل در پروگرام كردن آی‌سی، یك كلید دیگر بنام Auto Program   در سمت راست صفحه تعبیه شده كه چند فرمان را بطور متوالی انجام می‌دهد. لیست فرامین، زیر همان كلید درج شده است. فرامین تیك‌دار، بطور متوالی، از بالا به پایین اجرا می‌شوند. دو كلید مجزای Auto FL Prog  و Auto E2 Prog  نیز برای تفكیك مراحل نوشتن اتومات Flash ازEEprom ، در سمت چپ در نظر گرفته شده‌است.

    برای اطلاع از عملكرد سایر كلیدها به توضیحات مندرج دركنار هركدام در شكل قبل مراجعه كنید.

 - چگونگی بهره‌برداری مستقیم از پروگرامر در AVR Studio و CodeVision و نرم‌افزارهایی كهAVR910 را پشتیبانی می‌كنند (كليك كنيد)

 - نحوه استفاده از سوكت IDC و آرايش پايه‌هاي آن (كليك كنيد)